Yandex Arama Motoru

Yandex Arama Motoru

İnternet geliştikçe gelişiyor ve hayatımızın bir çok alanına giriyor. Paranın girdiği her iş alanında rekabet görmem mümkün. İnternet alanında da bir çok dalda rekabet artıyor. Yıkılmaz denilen şirketler rekabetlere ayak uyduramazsa alttan gelenler tarafından geçiliyor ve piyasada izleri kalmıyor.

İnternette en çok kullanılan yerler ise kuşkusuz arama motorlarıdır. Ülkemizde de internette bir şey aramak isteyenler yada bir siteye girmek isteyenler arama motorlarını kullanıyor. Bir çok insanımız sitenin adresini adres çubuğuna yazmak yerine arama motolarlarında arama yaptırıp siteye girerek ülkemizin bu konuda baya ünlenmesini sağlıyorlar.

Son zamanlarda özellikle televizyon reklamlarında boy göstermesiyle ülkemizde ünlenen ve Türkiye’ye yatırım yapan bir arama motoru kullanılmaya başlandı. Bir Rus firmasının ürünü olan ve şuanda Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olma başarısına ulaşan Yandex giderek dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Şuanda Rusya ve çevre ülkelerinde yatırımları bulunan arama motorunun değerinin 20 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Peki bu değer nasıl elde edildi diye düşünenler için Yandex’in Google gibi reklam sistemi kullandığını söyleyebiliriz. Yandex Direkt adını verdikleri reklam sistemi ile aranan kelimelerle alınan reklamların uyumu halinde kelimelere göre denk gelen reklamların kullanıcıya ulaşmasını sağlayan sitede böylelikle güzel bir reklam geliri elde edilmiş oluyor. Türkiyeye de hızlı bir giriş yapan firma arama motoru özelliği dışında birçok eklentiye de sahip. Bunların içinde en çok söz edileni de üç boyutlu haritaları oluyor. Ayrıca e-posta hizmeti, takvim, ajanda, trafik, yol ve hava durumları bilgilerini de kullanıcılarına sağlıyor. Türk piyasasındaki ilk tepkilere göre google ile rekabet etmesi çok zor görülen firmanın yaptığı yatırımlarla uzun vadede sektörde yer etmesi bekleniyor.

Google’ın Yandex’e göre daha hızlı olmasına rağmen aynı siteyi kullanmaktan sıkılanlar için bir alternatif ortaya çıkmış oldu. Google ile rekabette neler yapabileceğini şimdiden kestirmek güç olsada Yandex , kaliteli bir reklam politikası benimsediği takdirde bu sektörde Google’ın en ciddi rakiplerinden biri olacaktır.
Yandex web sitenize sağlayabileceği imkanlardan yararlanabilmek için mutlaka SEO çalışması yaptırmanızı öneririz.Bu konuda KURUMSAL SEO hizmetlerimiz için ücretsiz analiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz