Vds Hosting Nedir

Vds hosting, müşteriye verilen donanımsal özelliklerin sadece o müşteri tarafından kullanılmasıdır. Yani aldığınız Vds paketin de 4 GB ram bulunuyor ise, bu 4 GB rami sadece siz kullanabilirsiniz. web hosting sektörü bağlamında, Vds  hosting nedir? Sorusunun cevabını kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

 

vds

Vds Hosting Özellikleri Nelerdir?

Vds hostingin en önemli özelliği, size sunulan paketlerin sadece sizin tarafınızdan kullanılıyor olmasıdır. 8 GB ram, 1 TB depolama alanı ve 500 GB trafik alanından oluşan bir vds hosting paketi aldığınızı düşünelim. Bu özelliklerin tamamı size özeldir ve sizden başkası kesinlikle kullanamaz. Diyelim ki, 8 GB ramden 2 Gb kadarını kullanıyorsunuz ve depolama alanı ile trafik alanının da yarısını bile kullanmıyorsunuz. Bu durumda bile vds hostinginize sizden başka kimse müdahale de bulunamaz.

Vds Hosting ve Vps Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu sorunun cevabını örnek ile açıklarsam eminim çok daha anlaşılır olacaktır. 16 GB ram ve dört çekirdekli işlemciye sahip bir sunucu düşünelim ve bu 16 Gb kapasiteli rami hosting firması vps hosting olarak satar ise, bu sunucuda ki diğer müşteriler ile birlik de bu özellikleri ortak kullanırsınız. Size ayrılan özel bir kapasite yoktur. Vds hostingde ise, durum çok farklıdır. Hosting firması Vds paketi altında yukarıdaki özelliklere sahip bir vds hostingi satıyor ise, bu özellikler sadece size özeldir ve sizden başkası bu özelliklerden katiyen yararlanamaz. Vps hostingde, sizinle aynı vps hostingde barınan sitelerden etkilenmeniz mümkün; ama vds hosting de böyle bir durum söz konusu değildir. Bu özelliklerin tamamını siz kullanırsınız ve sizden başkası yoktur. Sonuç olarak vps hosting müşterileri bir apartmanın sadece kiracıyken, vds hosting müşterileri de o apartmanda ev sahibidir.

Vds ve vps hosting arasında ki en önemli farklardan biri de performans düzeyidir. Vps hostingler de birçok müşteri ile bir sunucuya paylaştığınız için, performansınız da düşüşler kaçınılmazdır. Vds hosting müşterilerinin ise, böyle bir derdi yoktur. Bu yüzden de vds hosting performans açısından, vps hostingden daha iyidir. Vds hosting nedir? Sorusunun cevaplarını daha iyi anlatabilmek adına örnekler ile açıkladık. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra, vds hosting hakkında kafanızda bir soru işareti kalmamıştır.