Google Penguen 3.0 Algoritma Güncellemesi

google penguen

Google Penguen 3.0

Birçok web sitesinin google arama sonuçlarındaki pozisyonlarını bir gecede allak bullak eden Penguen bu sefer 3.0 güncellemesi ile 16.Ekim.2014 tarihinde sıralamalarda fırtına kopartmaya başlayarak geri döndü. 18.04.2014 tarihinde google sıralamalarını incelediğimizde binlerce web sitesi ilk sayfalardan hatta ilk on sayfadaki arama sonuçlarındaki yerlerinde artık bulunamıyor.

Neden Bu Durum Yaşanıyor

Panda penguen ve niceleri, aslında yaşanan sıralama kayıpları tamamen bir sebep sonuç ilişkisi. Google artık doğal dengeleri korumaya kararlı. Seo çalışma stratejilerinde footer backlink satın almak, aynı makale ile 50-100 adet ( sırf tantım yazısı network ağı oluşturmak için açılmış yeni nesil çöplük ağlar ) makale ağlarından tanıtım yazısı almak ( aynı makaleyi spinleyerek kullanılsa dahi aynı spam etki algılanmakda ), paravan bloglar oluşturup bu bloglara backlink yağdırmak, bir günde programlar yardımı ile rank seviyesi yüksek bloglara yorum yaparak backlink sağlamak, tüm yapılan çalışmaları 3-5 güne sığdırmak sabırsız davranmak, etiket anahtar kelimelere acımasızca yüklenmek,web sitenizin hızı, ip kaliteniz gibi örnekleri çoğaltabileceğimiz spam ve spam seviyesi yüksek çalışmalara yoğunlaşan web siteleri şu son 3 gün içerisinde google arama sonuçlarında tarih oldular.

 

Hiçbir Şey Artık Eskisi Gibi Olmayacak

Penguen 3.0 güncellemesi aslında taşları yerinden oynatmadı, bekliyorduk. Panda güncellemesi ile başlayan süreci sadece devamı oldu ve sitelerin hem içerik hem dış bağlantı hemde sosyal ağlardaki varlığının kalitesi daha’da ön plana çıktı. Meslekdeki birçok arkadaşımıza zaman zaman yaptığımız uyarılar-yazdığımız makaleler sonuçda bizi yine haklı çıkarttı. Artık seo eskisi gibi değil ve asla olmayacak, çalışılan kelimede ilk sayfaya gelme süresinden tutunda yapılacak bilinen seo ezberleri tamamen bozuldu bunu net olarak ifade edebiliriz. Penguen 3.0 ile birlikde  düşüş yaşayan site sayısı bugün itibariyle inanın daha başlangıç seviyesinde, düşen sitelerin sayısı dahada artacak ve bu dalgalanma sürecinin en az 2-3 hafta daha süreceğini tahmin ediyoruz.

Müşterilerimiz ve kendi sitelerimizden kayıp yaşamadığımız bir güncellemenin daha sonuna geldik dileriz herkes için hayırlısı olur.

Aşağıda google’ın penguen 3.0 temalı canlı konferans videosunu izleyebilirsiniz size bazı konularda fikir verecekdir.

Ayrıca etkili isimlerden Matt Cutts  ve John Mueller’ın twitter hesaplarını takip etmenizi öneririz ip uçları yakalayabilirsiniz.

John Mueller Twitter Hesabı TIKLAYIN

Matt Cutts Twitter Hesabı TIKLAYIN