Facebook

Facebook

Artık her şey bilgisayar başında yaşanmaya başladı. Aşklar,kavgalar her şey bilgisayarda sosyal paylaşım siteleri. Sosyal ağ denildiğinde akla ülkemizde 30 milyon üyesi bulunan Facebook geliyor hemen. 2003 yılında açıldığında sadece bir üniversite için öğrencilerin birbirlerini tanıması amacıyla yapılan site, günümüzde yaşadığı gelişimle artık hayatın içindeki her şeyi bir araya topluyor.

 

facebook kurucusu

 

 

 

 

 

 

 

Genç nüfusunda fazla olduğu ülkemizde gençlerin zamanının büyük bir bölümünü burada harcaması için bir çok özelliği bulunuyor. Resimler, videolar kısacası dijital olan bütün paylaşımları bir arada sunan facebook ayrıca anlık durum iletileri paylaşımını da sağlıyor. Bu da insanların bir çok aktivitelerini, bütün resim ve videolarını arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlıyor. Çocukluğumuzda muhabbet ve oyunlarla geçen vakitler yeni nesille birlikte internet bağımlılığına dönüşmüş durumda. Bundan birkaç yıl öncesine kadar herkes yüz yüze iç içeydi. Taa ki internet ve bilgisayar bizi esir alana kadar.

Bu kadar ünlü olmasına rağmen halen kullanmayan insanları görmek güç olsa da mümkün. Henüz elini bulaştırmayanlar, merak edenler için ana özelliklerini kısaca sıralayabiliriz. Facebook, anlık durum,anlık konum, resim ve video, bağlantı paylaşımlarını yapmanızı sağlar. Her facebook sahibinin bir arkadaş listesi olur ve listeye tanıdıklarını veya tanımak istediklerini ekler. Ayrıca bir Facebook hesabı açtığınızda kendi profil sayfanız oluşur ve arkadaşlarınız sayfanızdan sizi takip ederler. Profil sayfanızda doğum gününüzden tutun da ilişki durumuna, gidilen yerlere ,yapılan aktivitelere kadar bir çok özellik bulunur. Merak edenler veya sizi takip etmek isteyenler profil sayfanıza bakarlar. Ayrıca mesajlaşma sistemi de bulunan Facebookta anlık olarak arkadaşlarınızla özel olarak mesajlaşabiliyorsunuz. Yani kısaca eskiden bir çok farklı yerde yapılan paylaşımları tek bir site üzerinden yapıp, arkadaş çevrenizle nerede olursanız olun iletişim kurabiliyorsunz.

Son zamanlarda giderek reklam ve spamların esir aldığı görülse de Facebook zirveden inmeye hiç de niyetli görünmüyor.

Kurumsal seo ve seo çalışmalarında, google’ın sosyal paylaşım ağlarının etkisini değerlendirmeye almasıyla birlikte facebook bu çalışmalarda etkin olarak kullanılmaya başlamışdır.