E-Çelebi Arama Motoru

E ÇELEBİ ARAMA MOTORU

Ülkemiz uzun yıllar diğer ülkelerin gerisinde, gölgesinde kaldı. Ancak son yıllarda büyük bir atağa kalkan Türkiye, teknoloji ve bilişim alanında da söz sahibi olmaya başladı. Özellikle 2023 yılında yani cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Türkiye’nin sahip olduğu teknoloji ve bilim gücünün en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor. Bu hedef ışığında da gerek savunma sanayi gerekse bilişim alanında da birçok gelişmiş ülkenin sahip olduklarına sahip olma amacının peşinde çalışmalar yapılıyor.

Bilişim alanında genelde Amerika çıkışlı olan firmaların ülkemizde yaptığı yatırımlar belli. Ancak dışa bağımlılığın kırılması için bizim de bir şeyler yapmamız şart. Bu bağlamda günümüzde en çok kullanılan internet ve bilgisayar üzerine de çalışmalar yapılmak isteniyor. İlk hedef ise artık her şeyi internetten arayan toplumumuzun en çok kullandığı siteler olan arama motorlarına el atmak olacak gibi görünüyor.Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre TBMM internet komisyonu ve bakanlık yerli bir arama motoru üzerinde çalışmalar yapıyor. Adını da Evliya Çelebinin bilgeliğinden alan ve E Çelebi arama motoru olarak isimlendirilen sistem çalışmaların yürütülmesiyle yakında kullanıma açılacak gibi görünüyor.Konuyla ilgili artık başkalarının sahip olduğu bilgileri kullanmaktansa kendi sahip olduğumuz bilgileri kullanmamız gerektiğini vurgulayan Binali Yıldırım da bilişim sektöründeki gelişime dikkat çekiyor. Gelecekte en büyük sorunun siber güvenlik olduğunu da söyleyen Bakan; arama motoru projesinin güvenlik açısından da önemli olduğunu söylüyor.
Peki Google,Yahoo gibi büyük şirketler varken E Çelebi arama motoru ne kadar başarılı olabilecek ? Türkiye’de insanların neredeyse tümü Google arama motorunu kullanıyor. Bunda en büyük sebep arama motorunun hızı ve doğru bilgiyi bize en önde sunması geliyor. Yeni bir sistem kurulması , bu sistemin yeterli bilgiyle doldurulması ve bu bilgilerin arayanlara doğru bir şekilde ulaştırılması gerçekten zaman alacak konular gibi görünüyor. E Çelebi çalışması şimdi başlarsa 2023e kadar anca yetişebilecek bir proje olarak gözüküyor.