Ask Arama Motoru

Ask.Com Arama Motoru

Arama motorları artık nefesle içimize çektiğimiz oksijen kadar hayatımızın içinde ve büyük önem taşıyan siteler konumuna geldiler. Google, Yahoo, Yandex gibi firmaların yanında yeni girişimciler de arama motorları üretip sektöre girmeye çalışıyorlar. Bunun yanında eskiden, arama motorları şimdiki kadar gelişmemişken söz sahibi olan ve sonradan gözden düşen arama motorları da mevcut. Ask arama motoru da bunlardan biri. Yıllar önce Amerika Birleşik Devletlerinde en önde giden arama motoru olan Ask, zamanla gözden düşerek ki bunda Google’ın büyük payı var, batma aşamasına geldi

Ask arama motoru ülkemizde pek bilinmemekle beraber kullanım bakımından da Google gibi hızlı ve kullanışlı değildi. Ayrıca aradığınız bir bilgiyi en üste veren arama motolarının özelliğine sahip değildi. Diğer arama motorlarının gelişmesiyle geri doğru bir yönelim göstermeye başlayan site çare olarak bir virüsle dünyada kendisini zorla kullandırtma gibi bir yöntem seçti. Ülkemizde de bu yöntemle tanınmaya başladı. Özellikle Mozilla Firefox ve Internet Explorer web tarayıcılarını kullananlar için çileye dönüşen bir dönemin sebebi oldu. Bir şekilde bilgisayara giren virüs sayesinde ana sayfa ask.com oluyor ve ask toolbar adlı denetim çubuğu tarayıcıya yapışıyordu. Bunları değiştirmek de mümkün olmuyordu. Böylelikle her bilgisayardan arama motorunun kullanılması sağlanıyordu. Bu yöntemle ülkemizde ünlenen arama motoru artık tamamen piyasadan silinmiş gibi görünüyor. Ancak hala virüsü taşıyan bilgisayarları görmek mümkün.

Arama motorunun kullanılmak istenmemesinin en büyük nedeni de boot sisteminin çok geç kurulmasıdır. Arama motorunda kullanıcılar bir şey aradıklarında bir çok editör en uygun sonuçları bulup kullanıcıya iletiyorlardı. Boot sistemi geldiğinde ise çoktan google ve diğer arama motorları piyasayı ele geçirmişti.

Her ne kadar en eski arama motorlarından olsa da virüslü reklam yapma yöntemi ile bir çok internet kullanıcısının belalısı olan siteyi Google,Yahoo,Yandex gibi siteler varken kullanmak çok mantıksız olacaktır.

web sitenize sağlayabileceği imkanlardan yararlanabilmek için mutlaka SEO çalışması yaptırmanızı öneririz.Bu konuda KURUMSAL SEO hizmetlerimiz için ücretsiz analiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz