Penguen 3.0 Güncellemesinde Ceza Alan Sitenizi Kurtarmanın Yolu

google-penguen-kurtulma

Ekim ayının 3. çeyreğinde google’ın algoritmalarında yaptığı spam algılı sitelere karşı güncelleme sonrası birçok site google arama sonuçlarındaki sıralama pozisyonlarında kayıplara uğradı. Penguen 3.0 güncellemesi ile ilgili açıklayıcı yazımızı okumak için tıklayınız.

” Penguen 3.0 nedir penguen nedir nasıl kurtuluruz sitemiz mahvoldu ” başlıklı soru emailleriniz ve telefonla arayıp bilgi almak isteyen firmalara desteğimiz sürmekte. Birçok seo firmasında yada bireysel olarak seo hizmeti veren kişilerin portföylerinde siteleri olup’da ciddi anlamda kayıplar yaşan firmalar şu an kurtuluş çareleri aramakta. Bir kez daha kanıtlanmış oldu  seo’da hizmet kalitesi ; ne kadar popüler göründüğünüz yada reklamınızın olduğu değil, güncelleme ve google’ın operasyonlarında müşterilerin yatırımlarını web sitelerini ne kadar koruyabildiğinizle doğru orantılıdır. Fullvizyon olarak kayıp yaşayan kurumsal sitelere penguen 3.0 güncellemesine takılmalarına sebep olan hatalı seo uygulamaları ve kurtarılmaları konusunda destek hizmetimiz başlamışdır. Sadece firma ve şirketlere kurumsal sitelere seo hizmeti verdiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyoruz, oyun -film- vb türevli sitelere seo hizmeti vermiyoruz.

Penguen 3.0 Güncellemesinde Ceza Alan Sitenizi Kurtarmak İçin Gerekli Adımları Atıyoruz

Penguen 3.0 güncellemesinde cezaya giren sitenizi, yakın zamanda ( son 3 ay içerisinde ) yapılan seo uygulamaları hakkında bildiğiniz detayları, site url’niz ve iletişim bilginizi aşağıdaki yorum kutusu aracılığı ile bize iletiniz, en kısa sürede editörlerimiz size bilgi vereceklerdir. Bu hizmetimiz TAMAMEN ÜCRETSİZDİR.

Google Penguen 3.0 Algoritma Güncellemesi

google penguen

Google Penguen 3.0

Birçok web sitesinin google arama sonuçlarındaki pozisyonlarını bir gecede allak bullak eden Penguen bu sefer 3.0 güncellemesi ile 16.Ekim.2014 tarihinde sıralamalarda fırtına kopartmaya başlayarak geri döndü. 18.04.2014 tarihinde google sıralamalarını incelediğimizde binlerce web sitesi ilk sayfalardan hatta ilk on sayfadaki arama sonuçlarındaki yerlerinde artık bulunamıyor.

Neden Bu Durum Yaşanıyor

Panda penguen ve niceleri, aslında yaşanan sıralama kayıpları tamamen bir sebep sonuç ilişkisi. Google artık doğal dengeleri korumaya kararlı. Seo çalışma stratejilerinde footer backlink satın almak, aynı makale ile 50-100 adet ( sırf tantım yazısı network ağı oluşturmak için açılmış yeni nesil çöplük ağlar ) makale ağlarından tanıtım yazısı almak ( aynı makaleyi spinleyerek kullanılsa dahi aynı spam etki algılanmakda ), paravan bloglar oluşturup bu bloglara backlink yağdırmak, bir günde programlar yardımı ile rank seviyesi yüksek bloglara yorum yaparak backlink sağlamak, tüm yapılan çalışmaları 3-5 güne sığdırmak sabırsız davranmak, etiket anahtar kelimelere acımasızca yüklenmek,web sitenizin hızı, ip kaliteniz gibi örnekleri çoğaltabileceğimiz spam ve spam seviyesi yüksek çalışmalara yoğunlaşan web siteleri şu son 3 gün içerisinde google arama sonuçlarında tarih oldular.

 

Hiçbir Şey Artık Eskisi Gibi Olmayacak

Penguen 3.0 güncellemesi aslında taşları yerinden oynatmadı, bekliyorduk. Panda güncellemesi ile başlayan süreci sadece devamı oldu ve sitelerin hem içerik hem dış bağlantı hemde sosyal ağlardaki varlığının kalitesi daha’da ön plana çıktı. Meslekdeki birçok arkadaşımıza zaman zaman yaptığımız uyarılar-yazdığımız makaleler sonuçda bizi yine haklı çıkarttı. Artık seo eskisi gibi değil ve asla olmayacak, çalışılan kelimede ilk sayfaya gelme süresinden tutunda yapılacak bilinen seo ezberleri tamamen bozuldu bunu net olarak ifade edebiliriz. Penguen 3.0 ile birlikde  düşüş yaşayan site sayısı bugün itibariyle inanın daha başlangıç seviyesinde, düşen sitelerin sayısı dahada artacak ve bu dalgalanma sürecinin en az 2-3 hafta daha süreceğini tahmin ediyoruz.

Müşterilerimiz ve kendi sitelerimizden kayıp yaşamadığımız bir güncellemenin daha sonuna geldik dileriz herkes için hayırlısı olur.

Aşağıda google’ın penguen 3.0 temalı canlı konferans videosunu izleyebilirsiniz size bazı konularda fikir verecekdir.

Ayrıca etkili isimlerden Matt Cutts  ve John Mueller’ın twitter hesaplarını takip etmenizi öneririz ip uçları yakalayabilirsiniz.

John Mueller Twitter Hesabı TIKLAYIN

Matt Cutts Twitter Hesabı TIKLAYIN

Seo Roi – Seo Yatırım Getirisi

Seo Roi

Seo roi yani seo yatırım getirisi hesaplamak için finansal uzman yada seo uzmanı olmanıza, karmaşık makaleleri yada kahve falı tadında seo roi hesaplama aracı yayınlayan sitelerde zamanınızı harcamaya hiç gerek yok. Mantığı size baside indirgenmiş olarak anlatmaya çalışacağız, kavradığınızda tüm siteleriniz ve seo yatırımlarınızı artık çok daha bilinçli yapacaksınız. Size hiçbir getirisi olmayacak kelimeler için cebinizden uçuk bütçeleri kopartmaya çalışan seocularla artık bağınız olmayacak.

Kuşkusuz en yüksek getirili yatırım araçlarından biri haline gelen seo size ne kadar kazandıracak, web sitenizde pazarlamakda olduğunuz ürün yada hizmetlerin satış grafiğini arttırmak için ayırdığınız seo giderleri maliyetleri karşılayacakmı .?

Elbette seo hizmeti almayı planlarken cevaplarını arayacağınız en önemli soruların başında bunlar gelmeli. Sektörel prestij amacı ile ilk sayfada olmayı planlıyorsanız reklamın kötüsü pahalısı olmaz düşüncesindeyseniz seo yatırım getirisi mali analizleri elbette çok’da ilginizi çekmeyecekdir ama, seo için harcayacağınız paradan yüksek kazanç geri dönüşleri hayal etmeye başlamadan önce yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

 Seo yatırımı maliyetli bütçeler gerektirmekte tabi bununda bir karşılığı mutlaka olmalı.

Seo yatırımınıza başlamadan önce sektörünüz ve hedeflediğiniz anahtar kelimelerin google aramalarındaki sayısal sonuçlarını mutlaka kontrol edin, yaklaşık en net sonuçları google anahtar kelime planlayıcı araçlarından alabilirsiniz TIKLAYIN

Kelime yada kelimelerinizin gerek reklam verenlerin TBM ( tıklama başına ödenen miktar ) gerekse google arama motorunda aylık -yıllık olarak aranma yüzdelerini ve diğer tüm detaylı aranma hacimlerini öğrenin. Bu kaynakdan edineceğiniz fikirler sizin seo roi için yol haritanızı oluşturmaya başlayacakdır.

AŞAĞIDAKİ GÖRSELDE İLK SAYFADA YAYINLANAN SİTELERİN TOPLAM ZİYARETCİLERİN NE KADARINI KENDİ SİTELERİNE ÇEKTİKLERİ (% of Cliks )  VE GELEN ZİYARETCİLERİN SİTEDE KALMA SÜRELERİNİ ( % Time Spent ) YAKLAŞIK OLARAK BETİMLEMEKTEDİR.

seo roi hesapla
Şimdi seo roi hesaplamaya başlayabiliriz

Google keyword planner’dan hedeflediğiniz kelimenin aylık yada yıllık aranma hacimlerini aldınız diyelimki hedef kelimeniz google’da aylık 500 kez aratılıyor, siz’ de bu kelimede ilk sayfada olmak için seo çalışması satın aldınız ve size maliyeti 3000 TL oldu. Siteniz ilk sayfada 4. sırada olduğunu varsayalım buda demekdir’ki toplam 500 ziyaretcinin yaklaşık %4 ü sitenize gelecek ( 20 ziyaretci diğer deyimle 20 potansiyel müşteri ) , potansiyel müşterinin reel müşteriye dönme şansı tamamen sizin hizmet kaliteniz geçmişdeki referanslarınız ve fiyatlarınızla orantılıdır,  şayet sunduğunuz ürün yada hizmetler kalite ve fiyat olarak piyasa şartlarının en uygunu ise 20 ziyaretciden büyük çoğunluğundan gelir elde edersiniz, ürün ve hizmetin maliyetini ve kar marjınızı siz biliyorsunuz ve bu kelimede 3.000 TL seo bütçesi harcamaya değermi değmezmi artık karar sizindir, yada Google anahtar kelime planlayıcısını kullanarak sektörünüzde daha yüksek aranma hacimli bir kelime seçerek yolunuza devam edebilirsiniz. Başka bir seçenek daha sunmak gerekirse bize ulaşırsınız ve uzmanlarımız tüm analizleri detaylı olarak ÜCRETSİZ  hizmet ile size sunarlar siz en düşük bütçe ile en yüksek SEO ROİ’nin keyfini birçok müşterimizin yaptığı gibi bizimle yaşamaya başlarsınız…

Google Pagerank Güncellemesi Artık Olmayacakmı

Google Pagerank kısaca Pr olarak tanımlanan google’ın fenomen ölçüm kıstası artık güncellenmeyebilir. En son 2013 yılının aralık ayında yapılan güncelleme sonrası toolbarlara herhangi bir değişim yansıması olmadı, webmaster’lar tarafından merakla beklenen , link sektöründe milyonlarca doların el değiştirmesine sebep olan Pr artık veda ediyor olabilir.

Google Switzerland’dan John Mueller’in 6 Ekim 20014 tarihinde webmaster’lar ile düzenlediği konferansda’ki söylemlerinde muhtemelen artık pagerank güncellemesinin yapılmayacağı sinyallerini verdi. Olası bir güncelleme yapılsa dahi bunun alışılagelmişin dışında bir güncelleme olacağı ve yansımalarının toolbarlardan daha çok başka konseptlerde bir anlamda arka planda olacağı izlenimi şimdiden tartışılmaya başlandı.

Konferansın videosu’nu sizler için paylaşıyoruz, önce ayarlar kısmından altyazı seçeneğini aktif edip daha sonra altyazıları İngilizce-Türkçe olarak değiştirerek izleyebilirsiniz.

Seo Paketleri – Konfeksiyon Seo

Seo çalışmalarına olan talebin artması ile birlikte gerek bireysel seo çalışması üreten kişiler gerekse kurumsal anlamda seo çalışması yürüten oluşumlar’da yeni bir hizmet anlayışı türedi ; SEO PAKETLERİ

Nedir Bu Hazır Seo Paketleri

Takip ettiğiniz bazı webmaster forumlarında yada seo bloglarda hazır paket satışlarını görmüşsünüzdür, satılan seo paketlerine yapılan yorumlarda hayli ilginç ; ” seo paketinizden yaptırdım faydası olmadı , seo paketinizden aldım sitem filitreye girdi yada seo paketinizden aldım sıralamalarda olağanüstü yükseldim”

Hiç şüpheniz olmasın hazır paket seo uygulamaları satın aldığınızda sizde bu yorumlardan birini yazacaksınız.

Her sitenin ihtiyacı olan seo çalışması farklıdır, ne kadar hangi kaynakdan backlink ihtiyacı var yada yok – hazır planlanmış olan paket seo stratejisi sizin siteniz için ne derece uygun, bu ve buna benzer açılımların tamamı seo değişkenlerindendir. Şayet sitenizin analitik anlamda seo performansı hakkında bilginiz yoksa alacağınız hazır paket tamamen şans yada büyük risk içermektedir. Bu sebeple hazır paket alımı yapmadan önce mutlaka güvendiğiniz bir  seo uzmanına sitenizi  analiz yaptırtın ve alacağınız paket detaylarını ona iletin.

Hazır paket seo uygulamalarında karşınıza çıkacak diğer bir handikap ise seo çalışması satan kişinin bu pakedi illegal içerikli site sahibi müşterilerinede uygulayıp uygulamadığıdır. Kullandığı sosyal medya kaynakları bloglar ve diğer web kaynaklarında sizin url’niz ile bir anda komşu olan illegal içerikli url’ler sitenize inanamayacağınız şekilde zarar verecekdir.Ayrıca, seo paketi uygulmasını yaparken proxy kullanıp kullanmaması, anahtar kelimelerinizin belli bir algoritmik düzeyde kullanılmaması, tek bir makale ile yüzlerce binlerce backlink akışı yaratması olasılıklarıda geri dönüşü olmayan felaketin başlangıcına sokacakdır sizi.Satıcının seo paketi içeriğinde kullandığı web siteleri bloglar’ın trust rank düzeyleri ve google gözündeki değerlerinin ne olduğunu bilmemenizde ayrı bir soru işareti.

Biz hazır seo paketlerine güzel bir isim bulduk ” Konfeksiyon Seo ” yani hazır kalıp dikilmiş bir ceket gibi düşünün, ceket 42 beden ve bu beden ölçüsünü herkese giydirmeye çalışın, kimilerine tam gelecek kimisine ufak yada çok dar gelecek sıkacak rahatsız edecek yada sonunda biryerlerden yırtılacak. İşin daha kötü sonucu ise ; google açısından sitenize zarar verebilecek uygulamaların geri dönüşü kurtarılması ya çok zor zaman isteyen ve maliyetli bir çalışma olacak yada 50 Liraya seo yaptırayım derken ekmek tekneniz olan gözünüzden sakındığınız sitenizi kurtarılmayacak hale getirip çöpe atacaksınız. Unutmayınız, bedava peynir sadece fare kapanında bulunur…

Web Sitesi Alırken Dikkat Edin

Web Sitesi Alırken Dikkat Edin

Web sitesi ihtiyacınız için script yada hazır web sitesi alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar.
İHTİYACI VE HEDEFİ DOĞRU BELİRLEMEK

Birçok müşterimizde yaşadığımız ortak sorunlardan biriside ihtiyacı ve hedeflediğiniz kitleyi doğru belirleyememek olmuştur.Örneğin bir emlak ofisiniz var ve web sitesi ihtiyacınızı karşılamak istiyorsunuz ; Öncelikle hedeflerinizi ve seçeneklerinizi belirleyin yani sadece portföyünüzdeki emlaklarla ilgili web yayını yapmak gibi bir hedef yada ihtiyacınız varsa ortalama bir sistemle bu ihtiyacınızı ekonomik olarak çözebilirsiniz ama böyle bir sistem için kişiye özel bir yazılım hazırlatır ve ziyaretçilerinde emlak talepleri yada portföylerini sisteme girebilecekleri modülleri entegre edilmesini isterseniz bu hem ihtiyacınızın üzerinde performans gerektiren ve ekonomik olmayan bir sistem satın almanıza sebeb olacaktır.

ALACAĞINIZ WEB SİTESİ YADA SCRİPT YASALMI …?

Halen ülkemizde yazılım konusundan kolaya kaçmak ve daha önceden hacklenmiş sistemleri üzerinde değişiklikler yaparak yada olduğu gibi piyasaya yeniden sürüp,konuyla ilgili fazla bilgisi olmayan özel yada tüzel kişilere bu tür yazılımlar satılmaktadır . *W* A* R* E* Z* olarak isimlendirdiğimiz bu çalıntı scriptler piyasa şartlarına göre daha ucuz satıldığından belki size cazip gelecektir ama inanınızki web siteniz tanınmaya başladığında size açılacak davalarda ödeyeceğiniz tazminatlar çok daha yüksek maliyetler getirecektir.Web sitesi yada script satın alırken YASAL VE LİSANSLI olup olmadığını yada GPL GNU Açık kaynak free olup olmadığını MUTLAKA İNCELEYİNİZ.

UZUN SÜREDİR YAYINDA OLAN WEB SİTESİNİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Birçok yerde satışa sunulan yada başka bir kaynakda rastladığınız uzun süredir yayında olan bir web sitesini almak istediğinizde hemen almak için adım atmayın.Web sitesini bu konuda uzman olan bir kurum yada kişiye mutlaka inceletin.Sitenin Tekil ve Çoğul hit oranlarını belgelenebilir bir kaynakdan mutlaka isteyin ( sayyac.com yada google analytics) İçerikte yasal olmayan konular barındırıyorsa-yasal olmayan download izinleri varsa-sript lisansı kaynağı belirsizse-Arama motorlarınca herhangi bir cezası yada Ban’ı varsa ( Google Sandbox- Bomb-Dance-Filitre) uzak durmanızı kesinlikle öneriyoruz. Ayrıca uzun süreli yayında olan siteleri google arama çubuğuna ; site:www.siteadı.com link:www.siteadı.com info:www.siteadı.com şeklinde yazıp arattırarak sitenin genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Alacağınız web sitelerinde bu danışma hizmetini www.fullvizyon.net sitemizden ücretsiz olarak vermekteyiz.Alacağınız site bilgilerini teknik destek talebi olarak bize göndermeniz yeterli olacaktır size 24 saat içinde mutlaka analiz bilgilerini gönderiyoruz.

ALACAĞINIZ WEB SİTESİ YAZILIMININ TEKNİK DESTEĞİ VARMI

Web sitesi sahiplerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biriside yazılımda zaman içerisinde oluşacak sorunlara karşı teknik destek alıp alamayacakları konusudur.Alacağınız web sitesi yazılımında Ücretli yada ücretsiz mutlaka teknik destek alabilmelisiniz..Ve bu teknik destek sözde kalmamalı MUTLAKA REFERANSLARINI SORUNUZ
ALACAĞINIZ WEB SİTESİ YADA SCRİPTİN SEO UYUMU NASIL

SEO ( Search Engine Optimisation) web sitesinin arama motorlarınca daha üst sayfalarda indexlenmesini sağlayan birçok algoritmayı bünyesinde barındıran işlemler bütünüdür.Alacağınız web sitesi yada script mutlaka seo ya uygun kodlanmış olmalı yada sef link vb uygulamaları yazmaya müsait olmalıdır.

Bunlar ve bu gibi sorunlarınız hakkında sizlere yardımcı olmaya hazırız. sorularınızı göndermeniz durumunda en kısa sürede size cevap vermeye çalışacağız.

2011 Yılında Google’da En Çok Aranan Kelimeler

2011 Yılında Google’da En Çok Aranan Kelimeler

 

Google, 2011 Zeitgeist sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de Google arama motoruna en çok yazılan üç kelime facebook, face ve YouTube. İlk 10’da 4.sırada yer alan tek haber portalı ise MYNET oldu.

İŞTE TÜRKİYE’DE GOOGLE’DA EN ÇOK ARANAN 10

1-facebook
2-face
3-youtube
4-mynet
5-sahibinden
6-oyun
7-e-okul
8-milliyet
9-haber
10-hotmail

Türkiye’de aramalarında en fazla artış görülen ilk 3 kişi:
Defne Joy Foster, Aref ve Kıvırcık Ali.
Buna göre Türkiye’de 2011’de en hızlı yükselen aramalarda yerli diziler yer aldı. Dünyada en hızlı yükselen araması ise kötü şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken Rebecca Black oldu.

2011 yılına damgasını vuran olaylar nelerdi?
Google Zeitgeist’da, yılın en hızlı yükselen 10 sorgusuyla birlikte 2011’in ruhunu yakalayabilmek amacıyla milyarlarca Google araması incelendi.

Google tarafından her yıl, yıl içinde aramalarda yükselen trendlerin açıklandığı Zeitgeist , bu yıl da 2011 yılının en önemli olayları ve en son trendlerini gözler önüne serdi. Google’ın farklı kategorilerde belirlediği yükselen arama trendleri listesinde bu yıl yerli ‘dizi’ler ön plana çıkıyor.

En hızlı yükselen aramalar listesinde geçen yıldan bu yana en çok konuşulan yapımlar arasında yer alan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ilk sıraya oturdu. Listenin ikinci sırasında e-devlet uygulaması yer alırken, üçüncü sıraya ise yine bir başka Türk dizisi olan ‘Adını Feriha Koydum’ yerleşti.

2011 Yılında Google’da En Hızlı Yükselen Aramalar

1.Muhteşem Yüzyıl
2.e-Devlet
3.Adını Feriha Koydum
4.Trendyol
5.Aşk Tesadüfleri Sever
6.Acunn
7.Wolfteam
8.İncir Reçeli
9.Defne Joy Foster
10.Aref

2011 YILINDA GOOGLE’DA ”EMLAK” ARAMALARI

1-Sahibinden
2-milliyet
3-emlak
4-satılık
5-hürriyet
6-mynet
7-sahibinden.com
8-Hürriyet emlak
9-Satılık daire
10-Sahibinden satılık

Sanat dünyasındaki ani kayıplar, Yükselen Kişi Aramaları’nda ilk sırayı aldı

Google Zeitgeist’in aramalarda en hızlı yükselen kişi kategorisinde ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Defne Joy Foster ilk sırada yer aldı. Katıldığı yetenek yarışmasında ünlenen illüzyonist Aref ikinciliğe yerleşirken, trafik kazasında hayatını kaybederek hayranlarını üzen Türk Halk Müziği Sanatçısı Kıvırcık Ali listenin üçüncü sırasında yer aldı.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN KİŞİLER

1. Defne Joy Foster
2. Aref
3. Kıvırcık Ali
4. Ebru Gündeş
5. Selena Gomez
6. Mustafa Ceceli
7. İbrahim Tatlıses
8. Ayşe Özyılmazel
9. Sıla
10. Cem Yılmaz
Yükselen Aramalarda HABERLER kategorisinde spor kulüpleri liste başı

Google Zeitgeist 2011 yılı sonu aramalarda yükselen haber kategorisinde, liste başını Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor, Bursaspor tuttu. Türkiye yıl boyunca Google’da Milli Piyango ve deprem haberlerini aradı.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN HABERLER

1. Fenerbahçe
2. Beşiktaş
3. Galatasaray
4. Trabzonspor
5. Bursaspor
6. Milli Piyango Sonuçları
7. Deprem
8. ÖSYM
9. Ehliyet sınav sonuçları
10.Dünya Kupası

Diziler internette de takip edildi

Türkiye’nin dizi merakı internette de sürdü. Google Zeitgeist sonuçlarına göre 2011 yılında en hızlı yükselen dizi sıralamasında ilk sıraya ‘Muhteşem Yüzyıl’ yerleşti. ‘Umutsuz Ev Kadınları ve ‘Kızım Nerede’ dizileri ise listenin ikinci ve üçüncü sırasında yer aldı.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN DİZİLER

1. Muhteşem Yüzyıl
2. Umutsuz Ev Kadınları
3. Kızım Nerede
4. Lale Devri
5. Akasya Durağı
6. Behzat Ç.
7. Fatmagül’ün Suçu Ne?
8. Kurtlar Vadisi
9. Sihirli Annem
10. Doktorlar

Türk filmi dev yapımları geride bıraktı

2011 yılının en hızlı yükselen filmi ise birçok yabancı sinema filmini geride bırakarak liste başına yerleşen ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ oldu. İkinci sırada Arabalar 2, üçüncü sırada ise Son Durak 5 filmleri yer aldı.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN FİLMLER

1. Aşk Tesadüfleri Sever
2. Arabalar 2
3. Son Durak 5
4. Karayip Korsanları 5
5. Şirinler
6. Buz Devri 4
7. Alacakaranlık 4
8. Çığlık 4
9. Eyvah Eyvah 2
10. Siyah Kuğu

En çok pop şarkılarını arandı

Google Zeitgeist’in ‘En hızlı yükselen 10 şarkısı’ listesinde Türkçe pop şarkıları ağırlığını hissettirdi. Bengü ‘Aşkım’ şarkısıyla liste başı olurken, ‘Hoşçakal’ şarkısı ile Şebnem Ferah ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasına ise Sanane şarkısı ile İsmail YK yerleşti.

2011 YILINDA GOOLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN 10 ŞARKI

1. Bengü – Aşkım
2. Şebnem Ferah – Hoşçakal
3. İsmail YK – Sanane
4. Sibel Can – Hançer
5. Serdar Ortaç – Elimle
6. Duman – Helal Olsun
7. Gülşen – Sözde Ayrılık
8. Hakan Peker – Karamela
9. Grup 84 – Söyle
10. Hande Yener – Atma

Tatil için adalar araştırıldı

Google Zeitgeist’in 2011 sonuçlarına göre; en hızlı yükselen tatil noktaları arasında ada ülkeleri başı çekti. Balayı adası diye bilinen Phuket, 2011 yılının en hızlı yükselen tatil noktası olurken, Barbados, Hawai, Singapur ve Küba gibi ada ülkeleri de listeye girdi.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN 10 TATİL YERİ

1. Phuket Adası
2. Barbados
3. Disneyland Paris
4. New York
5. Las Vegas
6. Hawai
7. Panama
8. Singapur
9. Küba
10. Cancun

Dünyada Aramalar

Dünyadaki aramalarda; nefret edilmesi en çok sevilen şarkıcı Rebecca Black’i, Adele ve ardından trafik kazasında hayatını kaybeden Jackass filmlerinden tanınan Ryun Dunn takip ediyor. Sosyal ağ siteleri ve piyasaya çıkmaları sabırsızlıkla beklenen Battlefield 3 oyunu ve iPhone 5 onları takip etti.

2011 YILINDA GOOGLE ARAMALARINDA EN HIZLI YÜKSELEN DÜNYA ÇAPINDA İLK 10

1. Rebecca Black
2. Google plus
3. Ryan Dunn
4. Casey Anthony
5. Battlefield 3
6. iPhone 5
7. Adele
8. TEPCO
9. Steve Jobs
10. İPad 2

Facebook

Facebook

Artık her şey bilgisayar başında yaşanmaya başladı. Aşklar,kavgalar her şey bilgisayarda sosyal paylaşım siteleri. Sosyal ağ denildiğinde akla ülkemizde 30 milyon üyesi bulunan Facebook geliyor hemen. 2003 yılında açıldığında sadece bir üniversite için öğrencilerin birbirlerini tanıması amacıyla yapılan site, günümüzde yaşadığı gelişimle artık hayatın içindeki her şeyi bir araya topluyor.

 

facebook kurucusu

 

 

 

 

 

 

 

Genç nüfusunda fazla olduğu ülkemizde gençlerin zamanının büyük bir bölümünü burada harcaması için bir çok özelliği bulunuyor. Resimler, videolar kısacası dijital olan bütün paylaşımları bir arada sunan facebook ayrıca anlık durum iletileri paylaşımını da sağlıyor. Bu da insanların bir çok aktivitelerini, bütün resim ve videolarını arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlıyor. Çocukluğumuzda muhabbet ve oyunlarla geçen vakitler yeni nesille birlikte internet bağımlılığına dönüşmüş durumda. Bundan birkaç yıl öncesine kadar herkes yüz yüze iç içeydi. Taa ki internet ve bilgisayar bizi esir alana kadar.

Bu kadar ünlü olmasına rağmen halen kullanmayan insanları görmek güç olsa da mümkün. Henüz elini bulaştırmayanlar, merak edenler için ana özelliklerini kısaca sıralayabiliriz. Facebook, anlık durum,anlık konum, resim ve video, bağlantı paylaşımlarını yapmanızı sağlar. Her facebook sahibinin bir arkadaş listesi olur ve listeye tanıdıklarını veya tanımak istediklerini ekler. Ayrıca bir Facebook hesabı açtığınızda kendi profil sayfanız oluşur ve arkadaşlarınız sayfanızdan sizi takip ederler. Profil sayfanızda doğum gününüzden tutun da ilişki durumuna, gidilen yerlere ,yapılan aktivitelere kadar bir çok özellik bulunur. Merak edenler veya sizi takip etmek isteyenler profil sayfanıza bakarlar. Ayrıca mesajlaşma sistemi de bulunan Facebookta anlık olarak arkadaşlarınızla özel olarak mesajlaşabiliyorsunuz. Yani kısaca eskiden bir çok farklı yerde yapılan paylaşımları tek bir site üzerinden yapıp, arkadaş çevrenizle nerede olursanız olun iletişim kurabiliyorsunz.

Son zamanlarda giderek reklam ve spamların esir aldığı görülse de Facebook zirveden inmeye hiç de niyetli görünmüyor.

Kurumsal seo ve seo çalışmalarında, google’ın sosyal paylaşım ağlarının etkisini değerlendirmeye almasıyla birlikte facebook bu çalışmalarda etkin olarak kullanılmaya başlamışdır.

Google

Google

Herkesin bir şeyler aradığı ve yapmaya çalıştığı bir dünya olan interneti tanımlamak gerekirse dünya içinde bir dünya diyebiliriz. Bu dünyaya hükmeden kim diye sorarlarsa da insanların çoğu Google diyeceklerdir. 1998 yılının sonlarına doğru kurulan ve kuruluşunda sadece bir arama motoru olan Google şimdilerde ise internet dünyasının tek hakimi olmuş gibi görünüyor. Kendini büyük bir gelişimle dünyanın en büyük sitesi haline getiren arama motoru neredeyse her ülkede her milletten bilgisayar kullanan insanlar tarafından tercih ediliyor.

Ülkemizde de en çok kullanılan arama motoru olan Google, kullandığınız anda neden en iyisi olduğunu kendisi kanıtlayabiliyor. Bir kelime yazdığınızda arayabileceğiniz şekliyle kendisi kelimeyi tamamlayıp arama yapıyor. Bu işlem de bir saniyenin altında sürüyor. Sizin için en iyi sonucu en üste taşıyıp fazla zaman kaybetmenize engel oluyor. Bir kelimeyi ararken yanlış yazarsanız doğru haliyle arama yapıyor. Bilginin her türlüsünü insanlarla buluşturmak amacıyla çalışan site, yaptığı işi de hakkını vererek yapıyor.

Uzmanlık alanı arama motoru olsa da internetin hemen hemen her kolunda bir payı olan Google giderek bütün internet aleminde tek söz sahibi konumuna yaklaşıyor. Google’ın tek başarılı olamadığı yer sosyal ağlardı. Ancak son ürünü Google plus ile sosyal ağlar arasında da söz sahibi bir konuma geleceği düşünülüyor. İnternet dünyasında ünlenen bir çok siteyi, sistemi daha büyümeden kendisine katıp sahiplenen Google gün geçtikçe biraz daha büyüyor. Arama motorluğunun yanında yan ürünleri olarak mail, video, resim, harita, web tarayıcı, çevirici ve Google + gibi ürünleri de bulunuyor.

Arama motorunun piyasa değeri 200 milyar doları aşıyor. Bu değerde olmasının en büyük nedeni de reklam gelirleri elbet. Google sitelerde reklamları yayınlatarak gerilirinin bir kısmına site sahiplerine dağıtıyor ancak çok reklam yaptığı için kendine kalan para yetiyor da artıyor bile. Sizde bir internet sitesi sahibiyseniz Google sayesinde gelir elde edebilirsiniz.Google’ın web sitenize sağlayabileceği imkanlardan yararlanabilmek için mutlaka SEO çalışması yaptırmanızı öneririz.Bu konuda KURUMSAL SEO hizmetlerimiz için ücretsiz analiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz

Yandex Arama Motoru

Yandex Arama Motoru

İnternet geliştikçe gelişiyor ve hayatımızın bir çok alanına giriyor. Paranın girdiği her iş alanında rekabet görmem mümkün. İnternet alanında da bir çok dalda rekabet artıyor. Yıkılmaz denilen şirketler rekabetlere ayak uyduramazsa alttan gelenler tarafından geçiliyor ve piyasada izleri kalmıyor.

İnternette en çok kullanılan yerler ise kuşkusuz arama motorlarıdır. Ülkemizde de internette bir şey aramak isteyenler yada bir siteye girmek isteyenler arama motorlarını kullanıyor. Bir çok insanımız sitenin adresini adres çubuğuna yazmak yerine arama motolarlarında arama yaptırıp siteye girerek ülkemizin bu konuda baya ünlenmesini sağlıyorlar.

Son zamanlarda özellikle televizyon reklamlarında boy göstermesiyle ülkemizde ünlenen ve Türkiye’ye yatırım yapan bir arama motoru kullanılmaya başlandı. Bir Rus firmasının ürünü olan ve şuanda Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olma başarısına ulaşan Yandex giderek dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Şuanda Rusya ve çevre ülkelerinde yatırımları bulunan arama motorunun değerinin 20 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor.

Peki bu değer nasıl elde edildi diye düşünenler için Yandex’in Google gibi reklam sistemi kullandığını söyleyebiliriz. Yandex Direkt adını verdikleri reklam sistemi ile aranan kelimelerle alınan reklamların uyumu halinde kelimelere göre denk gelen reklamların kullanıcıya ulaşmasını sağlayan sitede böylelikle güzel bir reklam geliri elde edilmiş oluyor. Türkiyeye de hızlı bir giriş yapan firma arama motoru özelliği dışında birçok eklentiye de sahip. Bunların içinde en çok söz edileni de üç boyutlu haritaları oluyor. Ayrıca e-posta hizmeti, takvim, ajanda, trafik, yol ve hava durumları bilgilerini de kullanıcılarına sağlıyor. Türk piyasasındaki ilk tepkilere göre google ile rekabet etmesi çok zor görülen firmanın yaptığı yatırımlarla uzun vadede sektörde yer etmesi bekleniyor.

Google’ın Yandex’e göre daha hızlı olmasına rağmen aynı siteyi kullanmaktan sıkılanlar için bir alternatif ortaya çıkmış oldu. Google ile rekabette neler yapabileceğini şimdiden kestirmek güç olsada Yandex , kaliteli bir reklam politikası benimsediği takdirde bu sektörde Google’ın en ciddi rakiplerinden biri olacaktır.
Yandex web sitenize sağlayabileceği imkanlardan yararlanabilmek için mutlaka SEO çalışması yaptırmanızı öneririz.Bu konuda KURUMSAL SEO hizmetlerimiz için ücretsiz analiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz

E-Çelebi Arama Motoru

E ÇELEBİ ARAMA MOTORU

Ülkemiz uzun yıllar diğer ülkelerin gerisinde, gölgesinde kaldı. Ancak son yıllarda büyük bir atağa kalkan Türkiye, teknoloji ve bilişim alanında da söz sahibi olmaya başladı. Özellikle 2023 yılında yani cumhuriyetimizin yüzüncü yılında Türkiye’nin sahip olduğu teknoloji ve bilim gücünün en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor. Bu hedef ışığında da gerek savunma sanayi gerekse bilişim alanında da birçok gelişmiş ülkenin sahip olduklarına sahip olma amacının peşinde çalışmalar yapılıyor.

Bilişim alanında genelde Amerika çıkışlı olan firmaların ülkemizde yaptığı yatırımlar belli. Ancak dışa bağımlılığın kırılması için bizim de bir şeyler yapmamız şart. Bu bağlamda günümüzde en çok kullanılan internet ve bilgisayar üzerine de çalışmalar yapılmak isteniyor. İlk hedef ise artık her şeyi internetten arayan toplumumuzun en çok kullandığı siteler olan arama motorlarına el atmak olacak gibi görünüyor.Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre TBMM internet komisyonu ve bakanlık yerli bir arama motoru üzerinde çalışmalar yapıyor. Adını da Evliya Çelebinin bilgeliğinden alan ve E Çelebi arama motoru olarak isimlendirilen sistem çalışmaların yürütülmesiyle yakında kullanıma açılacak gibi görünüyor.Konuyla ilgili artık başkalarının sahip olduğu bilgileri kullanmaktansa kendi sahip olduğumuz bilgileri kullanmamız gerektiğini vurgulayan Binali Yıldırım da bilişim sektöründeki gelişime dikkat çekiyor. Gelecekte en büyük sorunun siber güvenlik olduğunu da söyleyen Bakan; arama motoru projesinin güvenlik açısından da önemli olduğunu söylüyor.
Peki Google,Yahoo gibi büyük şirketler varken E Çelebi arama motoru ne kadar başarılı olabilecek ? Türkiye’de insanların neredeyse tümü Google arama motorunu kullanıyor. Bunda en büyük sebep arama motorunun hızı ve doğru bilgiyi bize en önde sunması geliyor. Yeni bir sistem kurulması , bu sistemin yeterli bilgiyle doldurulması ve bu bilgilerin arayanlara doğru bir şekilde ulaştırılması gerçekten zaman alacak konular gibi görünüyor. E Çelebi çalışması şimdi başlarsa 2023e kadar anca yetişebilecek bir proje olarak gözüküyor.