Punto Deri

Kendinizi Gösterin

Bayan deri giyim türü seçenekleri, günümüzde her anlamda geniş bir yelpazeye sahip olarak yer almaktadır. Gerek gösterişli bulunmaları gerek ise, şıklığı temsil etmeleri nedeni ile beraber her zaman sıklık ile tercih edilmektedir. Bayan deri giyimi içerisinde her zaman en sık rastlanan ürün çeşitleri, deri montlar, deri ceket türleri, deri etekler yer almaktadır. Ayrıca, yine bayanlar tarafından her zaman oldukça sık bir şekilde tercih edilmeye devam edilen deri ürünler arasında, bu konuda fantezi deri giyim olarak nitelendirilen ve her zaman dişiliği ön plana çıkaran ürün çeşitleri de yer almaktadır.

Deri Tipleri

Eski çağlar içerisinde her zaman bir kürk parçasını bile mücevher gibi çok değerli olduğu bilinmektedir. Eski mısırda kadına verilen bir kürk parçası bile vermeniz mücevher vermiş kadar değerli olarak yer alıyordu. Kürk ve deri ayrıca kadına verilen değerinde her anlamda ölçütü olarak yer alıyordu. Özellikle Osmanlı dönemi içerisinde II. Mehmet döneminden sonra her zaman kullanılmaya başlanan kürk türleri padişahlar tarafından da giyiliyordu. Tarihte Osmanlılar için kürk sultanlarının her anlamda gücünü yansıtan simgesel bir giysi olarak yer alıyordu. Bir ulusun kültür kimliğinin her anlamda belirlenmesinde önemli unsurlardan biri olarak Kürk Türk milletinin kültür tarihinde her koşulda önemli bir yere sahiptir. Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanmaya devam eden kürkün şaşalı tarihçesine bakıldığı zaman kürkün çok önemli bir giysi öğesi olarak yer aldığı görülmüştür. Tarihten bu yana sürekli olarak adına şiirler yazılan türküler yakılmaya devan edilen kürkün giysi olarak kullanımı günümüzde de devam etmektedir.

Deri Çeşitleri Nelerdir?

Deri çeşitleri yapım işlemleri sırasında kullanılan malzemelere göre her anlamda ayrılmaya devam etmektedir. Kromla tabaklanmış deri, türleri bitkisel durumda tabaklanmış deri, idehite tabaklanmış deri, yapay olarak tabaklanmış deri çeşitleri yer almaktadır. Deri tipleri yapım aşaması sırasında derinin nasıl yapıldığı ile ortaya tam olarak çıkarılmıştır. Bazı deriler içerisinde daha çok bilinen deriler arasında yer alırken bu durumda bazıları da az bilinen deriler arasında bulunmaya devam edilmektedir. Çok bilinen ve kullanılan deri türleri arasında tamamen damarlı olarak üretilmeye devam edilen deriler, düzeltilmiş damar durumuna sahip olan deriler ve bu konumda damarları tamamen giderilmiş olarak üretilmiş durumda yer alan derilerdir. Az olarak bilenen ve kullanılan punto deri ler ise genel olarak slink, nubuk türünde yer alan türlerdir.

Deri İçin En Uygun Aşamalar

Her deri tipleri farklı şekilde yer alan uygulamalara tabi tutularak oluşturulmaya devam edilmektedir. Genel olarak deriler 3 aşamadan tam olarak geçmesine rağmen deriler farklı tiplerde yer aldıkları için hepsi bu 3 aşamadan geçirilmektedir. Genel olarak yer alan 3 aşama ise şu şekilde hazırlanmaktadır. Hazırlanma aşaması içerisinde tabaklama aşaması ve kabuklama aşaması olarak yer almaktadır. Hazırlanma aşaması içerisinde tüy dökme, koruma, kırpma, gibi temizlenme işlemleri yer almaktadır. Tabaklama aşaması ile beraber deri çubuklarının bakteri içerisinde yer alan saldırılardan korunmak için ve derinin kararlı bir hale yer almasını sağlamak için uygulanan aşamalar arasındadır. Bu aşamada yer alan punto kürk işleme ve sabitleme işlemleri yer almaktadır. Kabuklama aşaması içerisinde ise derinin her alanda bulunan yüzeyi dış etkenlerden tam olarak korunur ve müşteriye sunulması için deri güzel ve bu konuda alımlı bir hale getirilmektedir. Bu aşama kaplanma işlemi ile beraber sağlanmaya devam edilmektedir. Bununla beraber gerektiği zaman bu aşamalarla ebraber yüzey kabuklama işlemi de yapılmaktadır.