Kürk Ve Deri Modası’nın Gelişimi

Modanın Gelişimi

Moda genel anlamı ile toplumun her anlamda tüketim eğilimlerini belirleyen bir unsur olarak yer almaktadır. Oluşturulmak tam olarak istenilen yeni anlayışlar olarakta yer almaktadır. İnsanların hayatına her anlamda moda, değişiklik ve süslenme ihtiyacı olarakta yer almaktadır. Ayrıca moda geçici bir süre etkin olan beğeniler arasındadır. Sonrasında bu beğeni durumları bir süre sonra değişir ve başka beğeniler moda olarak yer alır. Her konuda modadan söz edilebilmektedir. Ancak modanın her anlamda en içli dışlı olduğu sektör bayan giyim sektörü olarak değiştirilmektedir. Bayanlar kendilerine her anlamda farklı şeyleri moda olarak edinmektedir. Kürk ve deri modası da bu anlamda bayan giyim de bu şekilde yaşam alanı olarak yer almaktadır. Mevsim değiştiği ve bu anlamda soğuk kış günlerine gelindiği zamanlarda ise bayanlar hemen kürk ve deri montlarını her anlamda aksesuarlarını tam olarak çıkaramamaktadır.

Deri Bakımı

Günümüzde herkes her kıyafetini sürekli olarak uzun süre kullanmak istemektedir. Fakat deri yıkanmadığı zaman bakımı diğer kıyafetlere göre daha zor olarak yer almaktadır. Buna bağlı olarak deri kıyafetler ile beraber belli dikkatler doğrultusunda tam olarak kullanılmalı ve bakımının da dikkatli bir şekilde yapılmaya devam etmektedir. Öncelikle yer alan deri kıyafetlerin üzerinde iğne ve broş deriye zarar verebilmektedir. Saç spreyi parfüm gibi maddelerde deriye ciddi derecede zarar vermektedir. Deriye su sürülmemesi ile beraber dolayı mürekkep ve buna benzer leke oluşumları da deri giysi kuru temizleme hizmeti gerçekleştiren bölgelere ulaştırılmaktadır. Deri giysilerde oluşan yağ durumları lekenin oluşması sırasında kuru ve temiz olan bir bez yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu leke zamanla punto deri nin içinde yok olabilmektedir. Boyun bölgelerinde her zaman şal gibi ürünlerin yer alması kıyafetin boyun kısmının bölgede yer alan vücut yağından etkilenmemesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle deri ile birlikte sıkça şal gibi ürünler yer almaktadır. Deri kıyafetlerin sürekli olarak şekillerinin bozulmaması için bu ürünlerin asla katlanmamalı omuzları destekli olan askılara asılması gerekmektedir.

Deri Çeşitlerini İnceleyelim

Deri çeşitleri yapım işlemleri içerisinde kullanılan malzemelere göre ayrılabilmektedir. Kromla tabaklanmış deri türleri, bitkisel tabaklanmış deri gibi pek çok işlem yer almaktadır. Deri tipleri yapım aşamasında derinin nasıl yapıldığı ile bilinmektedir. Bazı deriler çok bilinen deriler içerisinde yer alırken bazıları da az bilinen deriler arasında bulunmaktadır. Çok bilinen ve kullanılan deriler içerisinde Tamamen damarlı olarak üretilmiş durumda yer alan deriler, düzeltilmiş damarlara sahip olan deriler ve damarları her anlamda tamamen giderilmiş olarak üretilen deri çeşitleridir. Az bilinmeye devam eden ve kullanılan deriler ise nubuk, geyik derisi, vachette derisi gibi türleridir.

Kürkün Tarihi

Punto kürk kelimesinin kökeninin tam olarak nerden geldiği bilinmemekle birlikte eskiden beri Türkçede kullanılan bir kelime olarak yer almaktadır. Anlamı işlenmiş ve işlenmemiş tüylü hayvanların derisi olarak yer almaktadır. Fars dilinde bu tür kelimeler ise genel olarak post Arap dilinde ferve adı verilmektedir. İnsanlar tarih öncesinde çok soğuk havalarda yer alan soğuktan korunmak amacıyla hayvan derilerinden tam olarak yapılmış basit giysiler yapılmaktadır. Tarih ilerledikçe bu alanda yer alan kürk ihtiyaç olmaktan çıkarak bir lüks ürün durumuna gelmiştir. Çin ve Mısır gibi medeniyetlerde zenginlik ifade eden anlama gelen kürk eski Türklerde ise kürk giyiminin yaygın olarak kullanıldığı ise arkeolojik olarak yapılan kazılar sonucunda elde edilmiş bir bilgi olarak yer almaktadır. Göktürklerden kalmış olanlar arasında kürkten yapılmış giysiler yer almaktadır.