Kürk Ve Deri Moda Trendleri

Gösterişin Simgesi

Bayan punto deri her anlamda geniş bir yelpazeye sahip olmaya devam etmektedir. Gerek gösterişli yer almaları gerekse zarafeti temsil etmeleri nedeni ile her zaman tercih edilmektedir. Bayan deri giyiminde her zaman en sık rastlanan ürün çeşitleri üzerinde deri montlar, deri etekler, deri ceketler gibi pek çok ürün yer almaktadır. Bununla beraber yine bayanlar tarafından her anlamda oldukça sık bir şekilde tercih edilen deri ürünleri içerisinde her zaman fantezi deri giyim olarak nitelendirilmeye devam eden ve dişiliği ön plana çıkaran ürün çeşitleri de yer almaktadır.

Deri Çeşitleri

İşleme tabi tutulmaya devam eden deri cinsleri, belli başlıklar içerisinde toplanmaya devam etmektedir. Güderi olarak adlandırılan ve geyik derisinden yapılabilen yumuşak ve ince yapıdaki deri çeşitleri genellikle eldiven gibi giyim eşyalarının yapımında kullanılmaya devam edilmektedir. Bayanların şıklık adına her anlamda tercih ettikleri güderi eldivenler, genelde geyik derisinden üretilmektedir. Kösele olarak adlandırılan ve büyükbaş hayvanların her zaman derilerinden elde edilen, çok sert ve kalın bir maddeye sahip olan deri türe ise, dayanıklı olarak yer alması nedeni ile genelde ayakkabıların tabanlarında yer alan topukların veya bavul gibi malzemelerin yapımında bulunmaktadır. Rugan olarak bilinen deri çeşidi, genel olarak çanta ve ayakkabı yapımında kullanılmaya devam edilmektedir. Yüzeyi ayna gibi parlak durumda yer alan bu deri yüzeylerinde, kısa süre içerisinde meydana çatlamalar meydana gelebilmektedir. Vidala olarak yer alan deri çeşidi ise, tabaklanmış dana derisi olarak bulunmaktadır. Ayakkabıların yanal yüzleri genelde bu deri çeşidinden üretilmektedir. Suni deri, PVC kaplama ürünler olarak da isimlendirilmektedir. Giyim sektörüne yönelik temsilcileri genel olarak çanta ve elbiselerde görülmektedir.

punto-deri-kürk

Deri Etkinliklerini İnceleyebilirsiniz

Kürk ve deri türleri nin her biri bayanların ilgisine ve bu durumda beğenisine sunulmak maksadı ile yer alan bayan deri giyim etkinlikleri veya bayan kürk giyim etkinlikleri adı içerisinde her anlamda bireylerin ve toplumun ilgisine sunulmaya devam edilmektedir. Defile olarak yer almaya devam eden bu etkinliklerde amaç, yeni ve şık deri veya bu durumda yer alan kürk tasarımları zarafet ile birleştirerek bu konuda çeşitli kullanım amaçları doğrultusunda talep etmeye devam eden bayanların beğenisine sunulmaya devam edilmektedir. Yer alan etkinlik durumları ya da diğer bir adı ile defilelerde, teşhir edilmeye devam eden ürünlere ait yer alan tasarımlarda görsel biçimde sunulmaya devam edilmektedir. Aynı görsellik içerisinde her anlamda bayan kürk giyim olarak ifade edilen organizasyon türlerinde, kürk palto kürk manto gibi pek çok bayan giyim başlığı altında talep edenlerin beğenisine kısa sürede sunulmaktadır.

Tarihte Deri

Günümüz Türkiye’sine punto kürk ve deri giyimin tam olarak aktarılması, Cumhuriyet döneminde hız kazanmış ve bu konuda her zaman ilk önemli adım Tuzla organize deri sanayi bölgesinin tam olarak kurulması ile atılabilmiştir. Bu ilk organize deri işleme türlerini Çorlu ve Menemen takip ederek ülke genelinde sayı üçe çıkarılmıştır. Gelişen organize deri sanayileri ile beraber bu alanda önderliğini Bursa’nın çektiği birkaç il ile beraber, hazır giyim atölyelerinin ve deri üretim tesislerinin her anlamda faaliyete geçmesine sebep olmuştur. Derilerin tam olarak elde edilmesinde, genel anlamda hayvan derilerinden faydalanılmaya devam edilmektedir. Birçok hayvan ile beraber bazı balıkların dahi derileri, giyim sektörüne uyarlanmaya devam edilmektedir. Günümüzde karşılaşılan deri çeşitleri ise genel olarak en fazla koyun, keçi, sığır ve at derilerinden yapılmaktadır. Giyimde kullanılan en kaliteli deri çeşitleri ise n Erzurum ve Kars yaylalarında yetiştirilen hayvanlardan üretilmektedir.