Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama İşlemleri

 

Kentsel dönüşüm yönetmeliği kapsamında mülk sahipleri ile kiracıların kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanma hakları bulunmaktadır. Söz konusu yardımdan yararlanabilmek için

Mevcut binaya bakanlık yetkili kuruluşundan kentsel dönüşüm riskli yapı tespit raporu alınması gereklidir. Hazırlanan bu rapor idare tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı almaya hak kazanmış olursunuz.
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alabilirim?

Bina için YGM Kentsel Dönüşüm tarafından hazırlanan riskli yapı tespit raporu bakanlıktan onaylandıktan sonra binadaki tüm kat sahipleri ve o binada en az 1 senedir ikamet ettiğini belgeleyen kiracılar, kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilirler. Kentsel dönüşüm kira yardımı için hak sahipleri Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurabilir.

 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne kadar Alabilirim?

Kentsel dönüşüm kanununa göre bina sahipleri 18 ay boyunca  aylık yaklaşık 735 TL, kiracılar ise 1 defaya özgü 1470 TL taşınma yardımı alabilmektedirler. Kira yardımı geri ödemesizdir.
Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı sorgulaması yapan kişiler, bakanlık yetkili kuruluşu Tektaş kentsel dönüşümün bina için hazırlamış olduğu riskli yapı tespit raporu yetkili bakanlıktan onayladıktan sonra binadaki kat sahipleri ile en az 1 yıl o binada ikamet ettiğini belgeleyen bütün kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımını alabilirler.

 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler
Mülk Sahibi Başvurusunda Gerekli Evraklar

 

  1. Başvuru Formu (  Ek-1 Kurumda Verilecek)
  2. Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
  3. Konut veya işyerinin bağımsız bölümünü gösteren tapu belgesi aslı ve 1 adet fotokopisi  (Eğer tapu arsa paylı ise, ilgili belediyeden bağımsız bölümün kime ait olduğunu gösteren Emlak Vergi

Beyannamesi, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış, mühürlü, bağımsız bölüm numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olması gerekir. Ayrıca son 3 aya ait elektrik, su veya doğalgaz faturalarından birinin aslı olmalıdır.)

  1. Taşınmaz mülke ait güncel yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü tapu kaydı,
  2. Adrese dayalı nüfus müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı nüfus kayıt örneği aslı,
  3. Kamu bankalarına ait bir IBAN no gösteren banka hesap cüzdanı fotokopisi, Ziraat Bankası ve Halk Bankası vadesiz hesap olmalı.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama İşlemi

6306 sayılı  afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında kira yardımı başvurusu yaptıysanız, yönetmelik çerçevesinde tamamlanması gereken eksik evrak bilgilerinizi bakanlığa ait resmi internet sitesi üzerinden sorgulatabilirsiniz.

YGM Kentsel Dönüşüm ;  http://www.kentseldonusum.web.tr