İnsanoğlu Kadar Eski

İnsanoğlunun her zaman yeryüzü üzerinde bulunduğu ilk günden itibaren hayatta devamlı var olmaya devam eden deri, günümüze kadar her anlamda giyim sektöründe önemli bir yer edinmeye devam etmektedir. İlk çağlarda bilinen ilk giysi çeşitleri arasında yer alan derilerden ya da hayvan postlarından tam olarak yapıldığı düşünülmektedir. Ülkemizin deri ile buluşması beraber tarihte ilk olarak Çatalhöyük yakınlarında bulunmuştur. Anadolu’da her zaman ihtişamlı bir döneme sahip olan Hititlerin dericilik anlayışı türüne devamlı olarak önem verdiği ve kültürlerine deri ibaresini kattıkları her anlamda bilinen bir gerçek olarak yer almaktadır. Günümüze kadar uzanmaya devam eden derinin geçmişinde atılan en büyük işlem Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır.

En Kaliteli Derilerin Çıkarıldığı Yer

Şıklığın ve zarafetin, her anlamda moda olarak ifade edilen kavram ile beraber bütünleşmesi sonucunda ortaya çıkmaya devam eden bayan deri giyim çeşitlerinin tam olarak yapımında, hayvan derilerini kullanılmaktadır. Birçok hayvanın giysisi olarak nitelendirilen bölümü deri giyimde yer almaktadır. Her bir hayvan derisi daha farklı giysi çeşitlerinde sürekli olarak değerlendirilmekte ve talep edenlerin beğenisine sunulmaya devam etmektedir. Farklı hayvanların punto deri leri de farklı kalitelerde kendini göstermeye devam etmektedir. Ülkemizde her zaman en kaliteli derilerin, Kars ve Erzurum yaylalarında yetiştiği bilinmektedir. Tabaklık ismi verilen deri işlemleri sonucunda, deri tamamı ile kısa sürede temizlenmekte ve kolay işlenebilir hale gelmektedir. Yumuşak bir doku elde edilmeye devam etmektedir. Türkiye’de ve dünyada sektörü içerisinde her zaman en kaliteli üretimini yapan firma Punto kürk ve deri, bu konuda durmaksızın müşterilerinin memnuniyeti için çalışmaktadır.

punto-deri

Derinin Tarihçesi

İnsanlık var olduğu günden beri deri insan hayatında her anlamda önemli bir yer tutmuştur. Bilinen ve giysi olarak yer alan ilk çeşitler deriden imal edilmeye devam edilmektedir. Türk toplumunun her zaman deri ile tanışması, Çatalhöyük’te karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde en büyük deri üretim merkezi olarak yer alan ve Anadolu’nun görkemli uygarlıklarından bir olmaya devam eden Hititlerin, dericilik sanatını tam olarak geliştirerek, kültüre kattığı her anlamda bilinmektedir. Özellik ile Osmanlı İmparatorluğu süreci içerisinde Fatih Sultan Mehmet tarafından her anlamda dericiliğe sürekli olarak büyük önem verilmiş ve dönemin her zaman en büyük deri üretim tesisleri ile beraber bu konuda tüketim merkezi olarak İstanbul ön plana çıkabilmiştir. Cumhuriyet dönemi içerisinde başta İstanbul Kazlıçeşme yer almak üzere, Türk deri sektörü içerişimde her anlamda bir atağa kalkmış ve 1990’lı yıllarda ise Tuzla organize deri sanayi bölgesi kurulmuştur.

Derinin Yaygınlaşması

Günümüz Türkiye’sine punto kürk ve deri giyimin tam olarak aktarılması, Cumhuriyet döneminde tam olarak hız kazanmış ve ilk önemli adım bu anlamda Tuzla organize deri sanayi bölgesinin kurulması ile yapılmıştır. Bu ilk organize deri işleme türlerini Çorlu ve Menemen üzerinden takip ederek ülke genelinde sayı üç katına çıkmıştır. Gelişen organize deri sanayileri ile beraber bu alanda önderliğini Bursa çekmektedir. Bununla beraber birkaç ilde, konfeksiyon atölyelerinin ve yer alan deri üretim tesislerinin faaliyete geçmesini sağlamaktadır. Derilerin tam olarak elde edilmesinde, genel anlamda hayvan derilerinden her anlamda faydalanılmaktadır. Günümüzde karşılaşılan deri çeşitleri ise, en fazla koyun, sığır, keçi ve at derilerinden elde edilmektedir. Giyimde sürekli olarak kullanılan en kaliteli deri çeşitleri bu alanda yurdumuzun Erzurum ve Kars yaylalarında sürekli olarak yetiştirilen hayvanlardan sağlanmaya devam etmektedir.