Giyim Sektörünün Tarihi

İnsanoğlunun yeryüzü üzerinde bulundurmaya devam ettiği ilk andan başlayarak hayatta devamlı var olmaya devam eden kürk ve deri, günümüze kadar her anlamda giyim sektörü içerisinde her zaman önemli bir yer edinmektedir. İlk çağlardan beri bilinen ilk giysi çeşitlerinin her türünde derilerden ya da hayvan postlarından devamlı suretle yapıldığı bilinmektedir. Ülkemizin deri ile tam olarak buluşması tarihte ilk olarak Çatalhöyük yakınlarında görülmüştür. Anadolu tarihinde ihtişamlı bir döneme sahip olan Hitit uygarlığının dericilik anlayışına her anlamda önem verdiği ve kültürlerine deri ibaresini kattıkları bilinen bir gerçek olmaya devam etmektedir. Günümüze kadar her anlamda uzanan derinin geçmişinde atılan en büyük adımlardan bir tanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılmıştır. Dericiliğe her anlamda büyük önem veren Fatih Sultan Mehmet, o çağ içerisinde her anlamda en büyük deri üretim sahalarını ve üretilmiş olan derilerin pazarlama alanlarını İstanbul’da yapmıştır.

Modanın İlerleyişi

Kelime anlamı ile beraber moda, toplumun tüketim şekillerini tam olarak belirleyen, tüketim anlayışı olarak bilinmektedir. Bir diğer anlamı ise, bu anlamda yer alan değişik gereksinimlerin ya da süslenme özentisinin, toplum yaşamı içerisinde girmekte olan geçici yenilikleri ile beraber moda olarak ifade edilmeye devam etmektedir. Belirli bir süre içerisinde her anlamda gündemde olan toplumsal beğeniler ve gösterilmiş o beğenilere karşı gösterilen düşkünlük durumları da moda kavramı içerisinde yer almaktadır. Deri ve punto kürk ikilisi, giyim sektörü içerisinde ve moda anlayışında her anlamda hayranlıklar uyandıran tasarımları ve zarafetleri ile beraber bu koşullarda bayanların ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Tarihi geçmişten günümüze kadar ilerleyen bayan deri giyimleri ve bayan kürk giyimleri ile beraber moda kavramı ile bütünleşerek bu alanda geniş kitlelere ulaşmış ve çoğu zaman içerisinde geçici yenilikler olarak yer almıştır. Defile olarak bu anlamda her anlamda gerçekleşen bu etkinliklerde amaç çık derileri üretebilmektedir.

En Önemli İhracat Ürünü

Ülkemizde ihracat konusunda her zaman önemli bir rol oynayan punto deri nin günümüzde artık sadece dış giysi ve aksesuar olarak bulunmamakta günümüzde tüm parçalarından her zaman faydalanılmaktadır. İnsanların her zaman çok eski çağlardan beri kumaş üretimi yer almadığı dönemlerde deri giysileri gün içerisinde örtünme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ise artık deri kullanımı bir ihtiyaç olmaktan çıkara tamamen lüks giyim malzemesi haline gelebilmeyi başarabilmiştir. Deri sektörü üretimi konusunda her zaman önemli bir yere sahip olan deri aynı zamanda bu koşullar içerisinde sadece giysi yine çok eski çağlarda savaşlarda savaş malzemesi olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyu gelişmekte olan iş kollarını kapsayan dericilik sektörü işi sadece ülkemizde ekonomik olarak önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir. Ülkemizde ise bu gün ihracat yönü içerisinde önemli bir rol oynayan derinin her anlamda tüm parçalarından faydalanılmaya devam etmektedir. Deri sadece giysi ve ekonomik olarak değil endüstriyel ürün olarakta kullanılmaktadır. Günümüzde bu yönde kurulan arıtma tesisleri yer almaktadır. Türkiye’nin her noktasında hazır giyim atölyeleri ve fabrikaları yer almaktadır.

Her Zaman İlgi Çekin

Sürekli olarak ilgi çekmeye devam eden ve sahip olma duygusunu uyandırabilen deri ve kürk elbise ya da aksesuar türleri, değişik tasarımlar ve kullanılan renkler ile beraber bayan giyim dünyasının ilgi çeken aktörleri arasında yer almaya devam etmektedir. Görülmeleri ve beğenilmeleri ile beraber yoğun şekilde izlenen kürk ve deri ürünleri her anlamda bayanlara kendilerini daha şık, daha zarif gösterebilmektedir.